Asus Xonar U7

externé
Vstupné rozhranie
USB

• , zakúpené v Datacomp.sk

• Vynikajúci zvuk, SNR 114 dB !
    • 7.1 - fungujem ako domáce kino
    • SPDIF out je zároveň optický aj coaxial (v jednom konektore cez dodanú redukciu).
    • ASIO driver (funguje výborne napr. s Voicemeeter Banana)
    • USB Audio class 2.0 (24bit 192kHz) (nepliesť "Audio Class 2.0" s "USB 2.0", to sú iné veci. Aj keď zvukovka zrovna má aj USB 2.0)
    • Možnosť prepnúť prepínačom (naspodu zariadenia) na starší Audio Class 1.1, kvôli spätnej kompatibilite s OS, ktoré nepodporujú class 2.0 (také snáď už ani nie sú). V tomto režime limit 16 bit 48kHz.
    • Funguje aj bez ovládačov, ale s nimi lepšie.
    • Dodaný USB kábel vyzerá byť kvalitný.
    • LEDky navrchu ukazujú aký je práve aktívny výstup
    • Balenie je veľmi robustné, premium dojem.
    • MacOS compatible udávajú (netestoval som)
    • nemá SPDIF input

Veľmi doporučujem. Výborný DAC, rozumný neotravný SW ovládací panel (ktorý ani nemusíte zapínať ak nechcete).

SNR je udávaných 114dB, čo je super pre nízky šum. Meraných reálne je vraj okolo 100dB https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-asus-xonar-u7-mkii-adc-dac-hp.8165/
    - na tejto stránke popisujú problém s ovládačmi a prepínaním režimov, ale žiadny problém už nie je. Funguje 24bit bez problémov. Testoval som ovládač 1.1.19 na Win10 1809.
    Táto verzia "MKII" tiež už nemá ani problémy kedysi spomínané v súvislosti s prvou revíziou "MKI", nakoľko používa iné ovládače.

Inštalátor je all-in-one exe súbor, ovládač + control panel, buď všetko alebo nič.
    Vytiahnuť len samostnaný windows ovládač (.inf) sa dá, veľmi pracne, aj to neviem či funguje správne. Vytiahnuť ASIO ovládač ešte ťažšie, to sa mi nepodarilo, tak aby fungoval. Nakoniec som upustil od tohto úplne a nainštaloval celý balík, na moje potešenie nie je tam bloatware, takže zatiaľ spokojnosť. Do budúcna "vytiahnuteľnosť" samostatného ovládača je zaujímavá z pohľadu podpory HW do budúcna, až ASUS prestane dodávať / opravovať ovládače pre budúce verzie Windows. Inštalátor si totiž overuje verziu OS a naviac vyžaduje prítomnosť pripojeného zariadenia.

Jack na slúchadlá je TRS, zrejme nie TRRS, t.j. android slúchadlá s mikrofónom a tlačidlom s konektorom TRRS nefungujú správne (neviem či mám CTIA alebo OMTP), zrejme treba "Y" redukciu (TRRS female na 2x TRS male = headphone a mic ako separátne konektory).

Otočný ovládač hlasitosti navrchu zvukovky je USB HID class, tzn. ovláda Windows system audio, tzn. je jedno aký zvukový výstup máte zrovna zvolený, nemusí to byť práve ani tento ASUS, a funguje to. Ovládač je zároveň tlačidlo, prepína výstup (viď nižšie).

LEDky navrchu ukazujú aký je práve aktívny výstup (Speakers vs headphones sa navzájom vylučujú, SPDIF je nezávislý výstup). Stav sa premieta aj do windows (zmena default device). Naviac pri pripojení slúchadiel sa automaticky prepne na Headphones, ale dá sa to vrátiť späť napr. stlačením otočného ovládača, či v ovládacom paneli.

Ovládací panel "Sonic Studio" obsahuje užitočné zvukové efekty, resp. processingy, napr. "Noise gate" ak máte "šumivý" mikrofón, alebo "Compressor", ak chcete pozerať filmy v noci (resp. nemáte radi veľký rozdiel v hlasitosti medzi hovoreným slovom a efektami). Je tu aj Upmixing, netestoval som.

Per-channel volume control bohužiaľ neovláda silu zvuku každého kanála na úrovni zvukovej karty, ale funguje na úrovni systému windows, ako audio efekt (APO) a teda dajú sa jednotlivé kanály len stišovať. Z toho istého dôvodu aj ukazovatele aktivity na jednotlivých kanáloch sledujú výstup z windows default sound device, nie zo zvukovky. Úsmevné je teda sledovať aktivitu v Sonic Studio aj keď mám zvolenú inú zvukovú kartu.

Dúfam že túto zvukovku neprestanú vyrábať, už zmizla z niektorých stránok ASUS v niektorých krajinách. Najbližšia alternatíva je ESI Gigaport EX za 170 eur.

Pozn.
    DAC cez USB môže byť lepšia voľba ako audio cez HDMI a AV Receiver, jednak kvôli latenciám a jednak napr. ak hráte hry na PC monitore a zvuk chcete v 7.1, cez HDMI a AV Receiver budete mať v systéme Windows druhý prázdny monitor (extended display). V HDMI totiž zvuk bez obrazu nie je možný, minimálne musí tade ísť "čierna obrazovka".
    Takisto neriešite kompatibilitu HDMI štandardov medzi sebou na PC, AVR a TV.
    Kvôli patentom a Dolby nemáme do dnešného dňa Atmos dekóder pre PC, v tomto prípade sa AVR teda nevyhnete. Čokoľvek staršie (Dolby TrueHD, DTS HD-MA, či staršie DD 5.1, DD+/eac3, DTS) rozkóduje VLC v PC a zvukovky ako takej sa to netýka. Zvukovka dostáva po rozkódovaní hotový PCM 7.1 zvuk, tzn. ona je len DAC a všetko funguje ako má.
    Atmos v skutočnosti nie je samostatný formát, je to spätne kompatibilné rozšírenie TrueHD (alebo EAC3) o metadáta, pričom "nosný" je pôvodný 7.1 TrueHD alebo EAC3 základ, ktorý sa rozkóduje samozrejme aj vo VLC (či inom Atmos-NEkompatibilnom AVR), výsledok je TrueHD 7.1. Tzn. ak nemáte doma viac repro ako 7.1 (napr. 5.1.4, 7.1.2 atď), tak Atmos nevyužijete, základ je predkódovaný na 7.1. Prakticky rozdiel som neskúšal (Atmos 7.1 vs TrueHD 7.1), ale takto píšu weby.

• , zakúpené v Smart Computer

• značka, kvalita

Veľmi dobrý výrobok, s vynikajúcimi parametrami

• , zakúpené v golias.sk

• Elegantne prevedenie, kvalitny zvuk, dobre prenositelne bez nutnosti externeho napajania.
    • Po nainstalovani driveru zo stranky vyrobcu nebolo mozne nastavit efekt (ani dolby)

Prijemny zvuk so Sennheiser HD555. Pri objednavani pozor na impedanciu vystupneho zariadenia, na ktorom to chcete pocuvat (dane sluchadla maju 50 ohm). Mic netestovany

Typ
externé
Vstupné rozhranie
USB

ASUS Xonar U7 je externá zvuková karta sa 7.1 kanálovým HD priestorovým zvukom v kvalite 192 kHz/24 bitov.

Kompaktný USB zažízení poskytuje dokola čistý zvuk aj v hlučnom prostredí a dokonalú reprodukciu zvuku.

• , zakúpené v Datacomp.sk

• Vynikajúci zvuk, SNR 114 dB !
    • 7.1 - fungujem ako domáce kino
    • ASIO driver (funguje výborne napr. s Voicemeeter Banana)
    • Funguje aj bez ovládačov, ale s nimi lepšie.
    • Dodaný USB kábel vyzerá byť kvalitný.
    • LEDky navrchu ukazujú aký je práve aktívny výstup
    • Balenie je veľmi robustné, premium dojem.
    • MacOS compatible udávajú (netestoval som)
    • nemá SPDIF input

Pozn.
    Takisto neriešite kompatibilitu HDMI štandardov medzi sebou na PC, AVR a TV.

• , zakúpené v Smart Computer

• značka, kvalita

Veľmi dobrý výrobok, s vynikajúcimi parametrami

• Super zvuk. Čisté, oddelené tóny. Nula šum. Krásne basy .
    • Nič.

Testované so sluchátkami "Beyer Dynamic DT 990" a "KRK 8600". Zvuk vo formáte FLAC:

Na domácu audiofil sústavu nemá, ale už je to len menší maximalizmus. Nie je to žiadna tragédia. K PC veľmi odporúčam. Na hry nepoužívam.
    V porovnaní s Asus Xonar DX-DG veľký skok k dobru. Oveľa čistejší zvuk. Čisté tóny, neprehlušené stredy, výšky. Oveľa viac basov ale nie len na kvantitu ale aj kvalitu. Nerušia. Nech počúvam Depeche, A-ha, Armin van Buuren, A.Lennox, D.Bowie atd. Barsčo. Prednes je čistý, neruší ani po dlhej dobe. Asus DX niekedy zablbol pri sluchátkach KRK keď som na nich počúval "dummdumm" hudbu. Len fučali basy. S U7 žiadny problém. Krásne tvrdo udrú, pritom mi bubienky nemusia puknúť.
    Veľmi jemne som doladil ekvalizér, iné vylepšovacie effekty nepoužívam.
    So zvukom zo základnej dosky sa nedá ani porovnať. Mal som predtým SB Audigy 2. SB bol strašne plechovy, len na effekty a hry.

S inštaláciou na Win8 64b žiadny problém. Hneď som si bral najnovší fw zo stránky ASUSu.

• , zakúpené v golias.sk